وب سایت شخصی مهندس علیرضا آذرنگ
image
img
img
img
img

معماری NET.

مایکروسافت دات نت را نمی توان فقط یک چرخش مختلف در مدل عامل Win32 دانست. همچنین، با وجود گزارشات خلاف، آن را نباید جاوا، در لباسی متفاوت پنداشت. شما هرگز با مقایسه آن با محصولات موجود، دات نت را درک نخواهید کرد و یا به اندازه کافی و به سادگی نمی توانید آنرا توضیح دهید .
دات نت جدید است. به این ترتیب، دات نت معرفی یک عامل تازه و روش و دیدگاه نو پیرامون نرم افزار و دستگاه های محاسبه گر می باشد.
آیا شباهت به جاوا وجود دارد؟ آیا شباهت به WIN32 وجود دارد؟
بله، اما تفاوت های بیشتری وجود دارد. موفقیت برنامه نویسی در دات نت نیازمند پذیرفتن این فن آوری جدید به عنوان درک و استفاده از بسیاری مفاهیم جدید است، به همین خاطر Net. را یونیک و متقاوت می سازد.
هنگامیکه زبان های شی گرا مطرح شد، توسعه دهندگان با یک چالش و متاسفانه با یک ذهنیت مواجه شدند. بسیاری از برنامه نویسان به سرعت قاعده این زبان را آموختند و از C به ++C تغییر جهت دادند. با این حال، بدون درک لازم از شی گرایی برنامه نویسی در New.، برنامه های رویه ای فاقد وجاهت می باشند.
برخی از توسعه دهندگان، زمان خود را تنها برای یادگیری قاعده برنامه نویسی شی گرا سرمایه گذاری نمی کنند بلکه به فلسفه و قصد این متد نیز می پردازند.درک فلسفه و معماری دات نت برای ایجاد برنامه های کاربردی که راه حل های جدید را ارائه می دهند، ضروری است.
دات نت، لایه ای، ماژولار و سلسله مراتبی است. هر لایه از فریم ورک دات نت، لایه ای از انتزاع است. زبان های دات نت، بالاترین لایه و در انتزاعی ترین سطح هستند. زمان اجرای زبان مشترک (CLR)، در پایین ترین لایه و سطح انتزاع و در نزدیکی سیستم عامل قرار دارد. این مهم است که زبان مشترک زمان اجرا، بتواند نزدیک سیستم عامل برای مدیریت برنامه های کاربردی دات نت کار کند. فریم ورک دات نت به ماژول های مختلف تقسیم می شود که هر کدام مسئولیت مجزای خود را دارند. در نهایت، از آنجا که لایه بالاتر درخواست خدمات از لایه های پایین تر می کند، دات نت سلسله مراتبی است. طرح معماری NET. در شکل زیر نشان داده شده است :

چهارچوب Net. یک محیط مدیریت شده است. زمان اجرای زبان مشترک، نظارت بر اجرای برنامه های کاربردی دات نت و خدمات اساسی را فراهم می کند. مدیریت حافظه، مدیریت استثناها (خطاها) و تضمین اینکه برنامه های کاربردی به خوبی رفتار میکنند و ... بر عهده آن می باشد.
همکاری متقابل زبانها، یک هدف مهم دات نت است. زبان های دات نت یک زمان اجرای زبان مشترک (CLR)، یک چارچوب کتابخانه کلاس (FCL) و یک مدل مولفه های مشترک انواع را به اشتراک می گذارند. در Net.، زبان برنامه نویسی، انتخاب شیوه زندگی است. به جز یکسری تفاوت های ظریف، C# ،VB.NET یا JScript.NET یک تجربه مشابه را ارائه می دهند.

دات نت خدمات سطح پایین (lower-level Services) را در حالی که انعطاف پذیری آنها حفظ می شود ارائه می دهد. این برای برنامه نویسان مبتنی بر C، که در محدودیت های موجود در ویژوال بیسیک 6 و قبل از آن گرفتار شده اند بسیار مهم است.

زبان های مدیریت شده و مشخصات زبان مشترک

دات نت از زبان های برنامه نویسی مدیریت شده و مدیریت نشده پشتیبانی می کند. برنامه های کاربردی ایجاد شده از زبان های مدیریت شده، مانند #C و VB.NET، تحت مدیریت یک زمان اجرای مشترک، به نام زمان اجرای زبان مشترک، اجرا می شوند. تفاوت های زیادی بین یک برنامه کامپایل و مدیریت شده و یک برنامه مدیریت نشده وجود دارد.
- برنامه های مدیریت شده به یک زبان واسطه مایکروسافت (MSIL) و ابرداده کامپایل می شوند. MSIL یک زبان سطح پایین است که تمام زبانهای مدیریت شده به جای آنکه به یک زبان دودویی ساده کامپایل شوند، به آن تبدیل می گردند. با استفاده از کامپایل فقط در زمان، در هنگام اجرای کد ، MSIL به زبان باینری بهینه سازی شده برای محیط کاری و سخت افزار تبدیل می شود. مادامیکه تمام زبانهای مدیریت شده در نهایت به MSIL تبدیل می شوند، درجه بالایی از قابلیت همکاری زبانها در دات نت بوجود می آید.
- ابرداده (Metadata) داده ای است که داده ها را توصیف میکند. در برنامه کاربردی مدیریت شده، به نام اسمبلی، ابرداده به طور رسمی تعریف انواع داده بکارگیری شده توسط برنامه است.
- برنامه های کاربردی مدیریت شده، قرار گرفتن در معرض محیط های مدیریت نشده را محدود کرده اند. این ممکن است برای بسیاری از برنامه نویسان خسته کننده باشد، به خصوص برای برنامه نویسان با تجربه در محیط C. با این حال، دات نت دارای انعطاف پذیری قابل توجهی است. برای کسانی که مصمم به استفاده از کد مدیریت نشده هستند، خدمات ایجاد قابلیت همکاری زیادی وجود دارد.

توجه

در دات نت، نرم افزار مدیریت شده، اسمبلی نامیده می شود. اسمبلی به فرمت اجرایی قابل حمل سنتی (PE) پایبندست اما هدر (Header) و بخش های اضافی خاص دات نت را نیز شامل می شود. MSIL و ابرداده مهم ترین ملحقات جدید به PE دات نت هستند. هنگامی که فریم ورک دات نت نصب شد، یک برنامه لودر جدید را به رسمیت می شناسد و قالب PE دات نت را تفسیر میکند.

ادامه دارد...

آخرین پروژه های اینترانت

  • سیستم ورود و خروج کالا - شرکت الماس
  • فیش حقوقی - شرکت الماس
  • سیستم ثبت مقالات - مرکز تحقیقات رسول اکرم
  • سیستم حراست - شرکت بهره برداری مترو
  • پرتال سازمانی - شرکت بهره برداری مترو

تماس با ما

شما همچنین علاوه بر استفاده از آدرسهای زیر می توانید با استفاده از این بخش و پر کردن فرم مربوطه با ما تماس بگیرید
تلفن : 09391017525 (98+)
ایمیل : Alireza@A-Azarang.com
ایمیل : Alireza_Azng@yahoo.com
وب سایت : www.a-azarang.com
LinkedIn : Alireza Azarang